Ældrerådet

Alle kommuner skal oprette et Ældreråd. Rådet skal høres i sager, der vedrører ældre, inden sagerne bliver politisk besluttet.

I Roskilde Kommune består Ældrerådet af 13 personer. Du kan se portrætsfotos af Ældrerådets medlemmer længere nede på siden.

Ældrerådets medlemmer er med i maskinrummet og rådgiver de lokale politikere om alt, der vedrører ældre, blandt andet:

  • Sundhed
  • Trivsel
  • Forhold på plejecentrene
  • Trafik - busplaner og ruter
  • Hjemmehjælp
  • Ældreboliger & seniorfællesskaber
  • Kulturtilbud

Ældrerådet varetager ældre borgeres interesser i Roskilde Kommune. Rådet formidler også synspunkter mellem borgerne og byrådet om lokalpolitiske spørgsmål, der vedrører ældre borgere. Det er lovbestemt, at alle kommuner skal have et ældreråd.

Marie Jørgensen er formand. Fleming-Friis Larsen er næstformand/sekretær og Erik Strand er kasserer. Du kan kontakte formanden Marie Jørgensen på mailadressen marj@privat.dk

I samarbejde med Roskilde Kommune udgiver Ældrerådet informationsbladet 60 PLUS.

Det nuværende Ældreråd begyndte sin fireårige valgperiode den 1. januar 2022. Den 1. december 2021 konstituerede Ældrerådet sig selv. Se Referat fra konstituering af ældrerådet.

Om Ældrerådet

Ældrerådets høringssvar til politiske udvalg

Medlemmer af Ældrerådet

Anne Klein

Viby Sjælland

Tlf. 3026 5557

E-mail: Annelisbethklein@gmail.com

Erik Strand

Jyllinge

Tlf. 2685 9326
E-mail: enstrand1@gmail.com 

Erik Thomsen

Roskilde

Tlf. 2785 5731

E-mail: erik.thomsen1@gmail.com

Eva Hansen

Himmelev

Tlf. 2887 0118
E-mail: evahansen484@gmail.com 

Frank Binderup

Roskilde

Tlf. 2244 1030
E-mail: frank@fbinderup.dk 

Fleming Friis Larsen

Himmelev

Tlf. 2999 1614/4635 9885

E-mail: fleming@friislarsen.dk 

Hanne Trebbien

Roskilde

Tlf. 2331 8683

E-mail: hatr@danskmetal.dk

Hans Henrik Olsen

Himmelev

Tlf. 5335 7138

E-mail: hanshenrikfrimann@gmail.com

Judith Fjelstrup

Roskilde

Tlf. 2065 2615

E-mail: judith.fjelstrup@webspeed.dk

Klaus Poulsen

Svogerslev

Tlf. 2255 4895

E-mail: klauspp2010@live.dk

Marianne Lund

Roskilde

Tlf. 61 79 49 13
E-mail: seniorlund@hotmail.com 

Marie Jørgensen

Gadstrup

Tlf. 3031 2144
E-mail: marj@privat.dk 

Vivi Skriver

Gundsømagle

Tlf. 2064 9025

E-mail: viviskriver@gmail.com