Nyheder og driftsinformation

Her kan du finde de seneste nyheder og information om eventuelle driftsforstyrrelser.

Driftsinformation

Der er ingen uregelmæssigheder i øjeblikket.

Har du ikke fået tømt affald? Giv os og renovatøren besked

Guide til julens og nytårets affald

20. december 2022

Må julekuglen komme ned til glas? Og hvordan skal lyskæden, der er gået i stykker, sorteres? Alt dette og meget mere giver vi dig svar på i denne artikel. Vi har fundet det mest almindelige juleaffald og lavet en guide til sortering

Klik her og læs sorteringsguiden.

I sne og slud skal skraldemanden ud

22. november 2022

Sneen daler ned over Roskilde og det kan give udfordringer for skraldemanden, når dit affald skal hentes. Derfor er der nogle krav, som er nødvendige at overholde, hvis skraldemanden skal hente dit affald.

Klik her, og få gode råd til din adgangsvej i snevejret.

Fra madaffald til biogas

7. juli 2022

 

Her kan du følge madaffaldets vej fra skraldespand til biogas. Affald og Genbrug har været en tur i marken og set hvad der sker med dit affald når renovatøren har hentet det. 

Klik her, og læs mere om madaffaldets vej til biogas.

Sådan undgår du lugt fra din beholder i sommervarmen

20. juni 2022

 

Mange varme sommerdage kan give en lugtende og levende skraldespand. Vi har samlet et par gode råd så du ved, hvad du kan gøre for at forebygge lugtgener og maddiker i din skraldespand.

Klik her, og få gode råd til at mindske lugtgener i sommervarmen