Forslag til lokalplan 681 for Store Hede erhvervsområde med tilhørende kommuneplantillæg 15

Byrådet har besluttet at fremlægge forslag til lokalplan 681 for Store Hede erhvervsområde med tilhørende Kommuneplantillæg 15 i offentlig høring.

Lokalplaner
Type

Høring

Område

Roskilde

Høringsfrist
Offentliggjort
Type

Høring

Område

Roskilde

hearingsfrist

22. januar 2024

Offentliggjort

27. november 2023

Hvad er visionen for området, og hvad muliggør lokalplanen?

Lokalplanens formål er at skabe et attraktivt erhvervsområde med en stærk grøn profil, hvor Roskildes Grønne Ring, Hedeland og erhvervsområdet er knyttet tæt sammen med grønne kiler, markante plantninger og integreret regnvandshåndtering på overfladen. Samtidig skal lokalplanen sikre, at det fremtidige erhverv ikke udgør en forureningsrisiko – ikke mindst i forhold til grundvandsinteresserne i området samt sikre, at der sker en hensigtsmæssig trafikafvikling af erhvervsområdet, som udvikles parallelt med grusgravningen.

Første etape af erhvervsområdet skal udvikles til MAN Energy Solutions, som vil samle virksomhedens kontorfaciliteter, testcenter, produktions- og lagerfaciliteter i et nyt hovedsæde for optil 1.900 medarbejdere i området, således at virksomheden kan fraflytte Teglholmen i 2026.

Lokalplan 681 er udarbejdet som rammelokalplan for den vestligste del af erhvervsområdet, hvor der stadig er vejadgang til graveområdet, mens den er byggeretsgivende for MAN Energy Solutions' område og et erhvervsareal på omkring 30.000 m2 i den nordøstligste del af området.

Lokalplanområdet indgår i fem forskellige af kommuneplanens rammeområder. Kommuneplantillæg 15 justerer grænserne for rammeområderne, men fordelingen mellem erhvervskvadratmeter og grønne arealer fastholdes i hovedtræk. Baggrunden for ændringen er begrundet i en landskabelig analyse af området, idet den grønne kile foreslås placeret der, hvor højspændingsledninger løber tværs igennem området dels for at skabe erhvervsjord, der kan udnyttes bedre, men også for at skabe et interessant landskab, hvor bevaring af de 10 meter høje mastehøje muliggøres.

Kommuneplantillægget justerer samtidig bestemmelser om anvendelse, bebyggelsesprocent, højde, anvendelse mv., og endvidere ændres kommuneplanens rækkefølgeplan, retningslinjekort med udpegning af byzone og erhverv, kort over potentielle naturbeskyttelsesinteresser samt det udpegede stationsnære område omkring Trekroner Station.

Med henblik på at sikre realisering har MAN Energy Solutions og Nymølle Stenindustrier A/S jf. planlovens § 21b ønsket at indgå en frivillig udbygningsaftale om Østre Hedevejs forlængelse samt krydset Store Hedevej/Østre Hedevej/Vestre Hedevej. 

Retsvirkninger

Der er midlertidigt forbud mod udstykninger, bebyggelse og ændret anvendelse indenfor lokalplanområdet indtil planen bliver endeligt vedtaget.

Miljøvurdering

Roskilde Kommune har truffet afgørelse om, at der skal udarbejdes en miljøvurdering af forslag til lokalplan 681 og kommuneplantillæg 15. Derfor er der udarbejdet en miljøkonsekvensrapport som har særligt fokus på grundvandsforureningsrisici, trafikal belastning, landskabelig påvirkning og virksomhedsstøj.

Du har mulighed for at klage over denne afgørelse inden den 25. december 2023 kl. 23.59. Der findes en klagevejledning sidst i dette dokument. 

Se klagevejledningen vedrørende afgørelse om at udarbejde miljøvurdering

Hvad er den videre proces?

Når høringsperioden er afsluttet, vil vi samle op på de høringsvar vi har modtaget og vurdere om de giver anledning til ændring af planlægningen. Herefter vil byrådet tage endelig stilling til planforslaget.

Offentligt tilgængeligt

Vær opmærksom på, at dit høringssvar (det dokument, du indsender) vil være offentligt tilgængeligt her på siden, så snart du har indsendt det. De oplysninger, du giver nedenfor om din adresse og emailadresse, vil ikke blive vist her på siden. 

Dit navn og adresse vil fremgå af det høringsnotat, som udarbejdes til den politiske behandling af sagen. Dine oplysninger vil være offentligt tilgængeligt i indeværende byrådsperiode (2022-25) og næste, dvs. i max. 8 år. 

Når du har sendt høringssvaret, går svaret automatisk til sagsbehandler. Du vil modtage en kvitteringsmail på den mailadresse, du har oplyst.

Navne-/adressebeskyttelse og følsomme personoplysninger

Har du navne-/eller adressebeskyttelse skal du sende dit høringssvar via Plan og Udviklings digitale post vedr. høringer (borger) og gøre opmærksom på i mailen, at du har navne-/eller adressebeskyttelse. Dit høringssvar vil efterfølgende blive vist på høringsportalen og indgå i høringsnotatet i den politiske sag med oplysning om navne-/eller adressebeskyttelse. 

Hvis du oplyser følsomme personoplysninger i dit høringssvar skal du sende dit høringssvar via Plan og Udviklings digitale post vedr. høringer (borger) eller Plan og Udviklings digitale post vedr. høringer (virksomhed/forening). Følsomme personoplysninger er f.eks. oplysninger om politisk, religiøs eller filosofisk overbevisning; helbredsoplysninger m.m. Dit høringssvar vil efterfølgende blive vist på høringsportalen og indgå i høringsnotatet i den politiske sag uden oplysning af navn og adresse.

Personoplysninger

Vi beder om dine oplysninger for at kunne behandle og vurdere høringssvarene i forhold til den aktuelle sag. Når du udfylder og sender denne formular til os, bekræfter du samtidig, at vi gerne må registrere de oplysninger, du selv har tastet ind. 

Se oplysninger om behandling af dine data

Kontakt Byudvikling og Grøn Omstilling

Høringssvar (9)

Theis Høy Risum

Indsendelse af høringsvar.
Blanketnummer 0450d1a8-ef75-4a89-8da7-b1a138f842af

Energinet Eltransmission A/S

Se venligst vedhæftede høringssvar fra Energinet Eltransmission A/S. Nu med pdf-fil.
Blanketnummer 597c9e88-931c-4794-bd08-81fdaaefa899

Gert Nørgaard-Nielsen

Høringssvar fra Danmarks Naturfredningsforening, Roskilde afd.

Vedhæftede dokumenter

Blanketnummer 17822c10-5abc-42a8-8689-52553fdea22f

Mona Christensen

Høringssvar til Store Hede Erhvervsområde

I forbindelse med høringen for Store Hede område, ønsker Vindinge Lokalråd at bidrage med følgende.
Et stort erhvervsområde vil betyde en stor del arbejdspladser, hvilket i sig selv jo er godt for Roskilde Kommune og dermed os alle i kommunen. Dog bekymrer trafikken til og fra området os.
Selve MAN er jo kun en del af det færdige erhvervsområde, og hvad der venter på de andre erhvervsgrunde, ved vi jo ikke endnu, men vores bekymring går på det samlede område og ikke direkte på MAN.
Vindinge er meget skrøbelig i forhold til gennemkørsel, ikke mindst omkring skolen, dvs. gennem Vindinge og ud af Østre Vindinge vej, og specielt i tidsrummet 7.30 til 8.00.
Medarbejdere i egen bil som kommer Syd-Øst fra f.eks. Køge eller sydligere, vil have 3 muligheder for at komme til Vestre Hedevej. De 2 første vil være trafikknudepunkter, hvor de om morgenen nemt opstår kø, hvilket kan gøre Vindinge til en attraktiv vej for dem at tage i stedet for at sidde i kø, på f.eks. motorvejen.
Hvis bare 200 medarbejdere til det nye erhvervsområde vælger at køre gennem Vindinge, vil det være til stor gene og ikke mindst til stor fare for vores skolebørn.
Vindinge har længe efterlyst tiltag til bedre trafikforhold i byen, og dette behov bliver kun større med det kommende erhvervsområde. Vi har tidligere indsendt et katalog med forslag til forbedringer for trafikken i Vindinge, men behovet for forbedringer er nu ved at værende bydende nødvendigt at få lagt planer for og afsat penge til.
Vores børns skolevej SKAL være sikker.

Med venlig hilsen

Mona Christensen
Koordinator
På vegne af
Vindinge Lokalråd
Blanketnummer 2563c374-0c14-4948-a289-032bb04cb19a

Energinet Eltransmission A/S

Se venligst vedhæftede høringssvar fra Energinet Eltransmission A/S vedr. Store Hede Erhverv.
Blanketnummer 4ee242a7-f831-40c3-b344-2bef2c2c8d58

Susanne Olsen

Store Hede Erhverv Midt og Øst
Plannummer 681

Fra Cyklistforbundet, Roskilde Afdeling

Vedhæftede dokumenter

Blanketnummer eabb860c-49ab-4788-8e5d-36880bc6b668

Hanne Brendborg

I forbindelse med etablering af dette nye erhvervs område, håber jeg at man betænker beboerne og vejnettet i Vindinge.
De bilister som kommer sydfra ( Greve, Solrød,Køge) vil formentlig køre ad Grevevejen 217, for så at køre gennem Vindinge og ud forbi skolen ad Østre Vindingevej for at komme på arbejde. Dette vil afstedkomme en del trafik.
Allerede nu er der borgere fra Tune som kører gennem Vindinge og samme vej ud af ø. Vindingevej for at komme til afkørsel 9 på motorvejsnettet.
Hvis man som Vindingeborger skal ud af byen og ind til Roskilde for at komme på arbejde, så er der rigtig meget kø kørsel ind til ringvejen om morgenen,ca (7.20-8 tiden) derfor er der mange som kører gennem Vindinge. Man er nødt til også at få løst det trafikale problem her, som ellers bliver endnu værre når erhvervsområdet bliver en realitet.

P.S jeg er meget positiv over ,at der kommer mere erhverv, og dermed flere arbejdspladser til kommunen.
Blanketnummer f582ffb3-0cf5-429a-8612-c38a9c4949b1

Peter S. Groth

Jf billedet, så er der ingen niveau forskel imellem de eksisterende bygninger (BC Catering) og den kommende MAN “Park”.
Skal det forståes således at hullet skal fyldes op, før byggeriet påbegyndes?
Blanketnummer cfc38eb1-d659-4d85-af2c-f5acf3e5e98b

Louise Wolff

Hvad med trafikken! Vores fine lille landsby bliver slagtet af gennemkørende biler. Det er byen slet, slet ikke bygget til at kunne klare.
Blanketnummer 84cb322a-c1c8-4e30-8da7-da94c9037910
#ALLE TIDERS ROSKILDE