
Sommerliv på Stændertorvet
Kom og oplev Sommerliv på Stændertorvet i juli og august, hvor der er særligt fokus på at skabe et sommerbyrum uden parkering, som skal kunne rumme det daglige liv, og hvor aktører kan byde ind til glæde for alle.
Det er nemt at parkere i Roskilde bymidte

I Roskilde bymidte er der mange muligheder for at parkere.
Her på siden kan du finde overblik over parkeringspladserne og hvilke regler der gælder.
Indretning af Stændertorvet i juli og august

På Stændertorvet indrettes der i juli og august et grønt centrum, som med blomsterengmåtter, buske, træer, flisbelægning og lyskæder skaber et sommerbyrum med plads til det daglige liv.
Det grønne centrum er tilgængeligt fra alle sider og der er både mulighed for at sidde i kanten, ud mod torvet eller i midten af byrummet. Opholdspladserne varierer i størrelse og nogle er med overdækning.
Spejlpavillioner placeres i midten af det grønne centrum og danner rammen om et større opholdsareal, med langborde og plads til både ophold, leg og bevægelse.
I indretningen integreres en sandkasse med rig mulighed for sandleg og med balanceelementer i form af træstammer og træstubbe fra Boserup Kilen.
Der etableres et kastanjehegn, der vil bugte sig som en afgrænsning på torvet, samtidig med at udsynet til Palæmuren sikres.
Kommende begivenheder på Stændertorvet
Dataopsamling for Sommerliv på Stændertorvet 2025
Kort om Sommerliv på Stændertorvet
Byrådet har besluttet, at der i juli og august skal gøres plads til sommerliv på Stændertorvet.


























