Kom med i Cirkler – fællesskaber, der gør en forskel
Cirkler er for dig, der gerne vil lære nye mennesker at kende, dyrke interesser og deltage i fællesskaber - og der er brug for dig! For kun sammen kan vi gøre en forskel for hinanden og vores lokalsamfund.
Sådan bliver du en del af Cirkler
Kig forbi en af cirkelbaserne og hør mere om de fællesskaber, der allerede er i gang - og hvordan du kan være med.
De to cirkelbaser ligger i:
- Viby: Tofthøjvej 11, 4130 Viby Sjælland
- Roskilde: Fælledvej 28, 4000 Roskilde
Begge cirkelbaser har åbent alle hverdage kl. 11-15, hvor du altid kan dukke op. Tag en snak med en cirkelmedarbejder og få idéer til nye fællesskaber!
Ferielukket i cirkelbaserne
Cirkelbasen i Viby holder ferielukket i uge 29, 30, 31 og 32.
Cirkelbasen på Fælledvej holder ferielukket i uge 28 og 29.
Hvad er Cirkler?
Cirkler er et netværk, der skaber større forbundethed og fællesskab. Alle kan bidrage. Målet er at styrke relationer, øge trivsel og give flere mulighed for at realisere deres drømme.
Hvad kan du være med til?
Dine idéer og interesser og det, du kan, er med til at forme, hvad der foregår, i samarbejde med Cirkelteamet. Du kan være med på den måde, der passer for dig - alt efter din lys, din energi og dine muligheder.
Det kan fx være:
- Sang og fællesspisning
- Musik eller brætspil
- Kreative aktiviteter
- Åben Cirkel. Der er kaffe på kanden og hyggelige snakke - én gang om ugen
- Cirkel aktivitetsværksted. Hvor nye tanker og forslag får luft - hver 14. dag