Trafikpolitik i Roskilde

Fagudvalg: Teknik- & Miljøudvalget
Byrådsgodkendt: 23. april 2008
Status ultimo 2009

Hvad er Byrådets vision på området, og hvad vil vi være kendt for?

Vej med vejskilteTrafikanter som færdes i Roskilde Kommune er trygge og oplever en høj fremkommelighed, uanset om det foregår til fods, på cykel, i bus eller i tog. Bilerne færdes effektivt, sikkert og miljøvenligt på det overordnede vejnet samtidig med, at alle nyder de smukke omgivelser, som kendetegner kommunen.

 

 

Hvad er Byrådets politiske målsætninger for at indfri visionen?

Den dynamiske bymidte

Vi vil arbejde for, at Roskildes torve og pladser bliver forbeholdt ophold og aktiviteter, den gennemkørende trafik skal anvende det overordnede vejnet, og parkering skal foregå i parkeringshuse eller parkeringskældre. Roskilde centrum skal opleves bilfri.

Sammenhæng - på langs

Vi vil arbejde for, at der sikres gode og effektive trafikforbindelser mellem Roskilde Kommunes nordlige og sydlige del, både hvad angår kollektiv trafik, biltrafik og cykeltrafik. Vi vil arbejde for at sikre, at biltrafikken vælger de overordnede veje frem for at køre gennem landsbyer og boligområder.

Effektiv pendling

Vi vil arbejde for at skabe optimale pendlingsmuligheder for følgende trafikantgrupper:

  • Bustrafikken. Der skal sikres en god fremkommelighed for busser, således at handlende, besøgende, turister og borgere på vej på arbejde med fordel kan foretage deres rejse med bus.
  • Cykeltrafikken. Skal prioriteres højt, både hvad angår sikkerhed og fremkommelighed. Det skal være attraktivt at tage cyklen på arbejde.
  • Togtrafikken. Kapaciteten på banestrækningerne skal øges.
  • Biltrafikken. Motorvejsudbygningen skal gennemføres snarest og til- og frakørslerne skal forbedres.
     

Hvilke politiske mål for området sætter Byrådet særligt fokus på de første år?

  1. Trafik- og vejplaner for hovedby, områdebyer, lokalbyer og landsbyer, over 200 indbyggere. Den overordnede struktur for fremtidige trafikforbindelser er også en del af den nye kommuneplan og i Trafiksikkerhedsplanen. Der er behov for at ?zoome? ind på byområderne. Der bør være konkrete mål og indsatser for, hvordan vejnettet bør indrettes på længere sigt.
     
  2. Cyklistplan. I kommunens nye Trafiksikkerhedsplan er der målsætninger for tryghed og skoleveje og for transportvaner og sundhed. I den overordnede struktur for fremtidige trafikforbindelser arbejdes der med øget fremkommelighed for cyklisterne og en pedalzone, hvor det skal være særligt attraktivt at cykle. Formålet er, at flere skal vælge cyklen som transportmiddel. Mål og indsatser skal formuleres for at opfylde formålet.
  3. Optimering af den kollektive trafik, således at der bliver en bedre dækning af behovene i yderområderne og således, at driften i myldretiderne bliver mere effektiv. Derudover skal der arbejdes for en bedre fremkommelighed på det overordnede vejnet, således at bussernes forsinkelser mindskes. Gennemføres inden udgangen af 2012.

Kontaktinfo
Veje og Grønne omr ... veje@roskilde.dk 46313703 Se kontaktoplysninger





Sidst ændret: 18-01-2010
Min Kilde
Selvbetjening
Mobil.roskilde.dk
Emneoversigt
Cookiepolitik
Kontakt
Læs op Læs op
stor - lille tekst Tekst Størrelse
Sitemap Sitemap
print Print
Share |
 
Følg os på både Facebook, Twitter og Youtube. Læs mere om vores engagement på de sociale medier her. Følg os på Facebook. Hold dig opdateret om nyheder og arrangementer i kommunen. Følg os på Twitter. Hold dig opdateret om nyheder og arrangementer i kommunen.
FEEDBACK

FEEDBACK

Din mening er vigtig for os, det kan være med til at gøre roskilde.dk en bedre indgang til din kommune. Skriv når du har ris, ros eller forslag du ønsker at dele med os!

Vælg en 'smiley', skriv din kommentar og udfyld formularen.

Vi glæder os til at høre fra dig.


tilfreds neutral Utilfreds



    
Chat
CHAT
Borgerservice chatter om generelle spørgsmål og hjælp til selvbetjening.
Du skal være opmærksom på, at vi ikke må besvare og behandle spørgsmål, hvor der indgår personfølsomme oplysninger.

Chat